arrow-right arrow-left check chevron-left chevron-right photo lock lock_open chat envelope phone pb fb ig twt in twt in credit-card share star

Risk Uyarısı

Büyüme odaklı Projelere ilk aşamada yatırım cazip ve karlı olabilir, ancak bu durum birtakım riskler ve zorluklar içerir. Bu sebeple böyle Projelere yatırım yaparken bir takım önemli hususların farkında olmanız ve bu hususları kabul etmeniz gerekmektedir.

 • Sermaye Kaybı

  Birçok büyüme odaklı girişimin başarısız olma riski yüksektir. Platform üzerinde görüntülenen bir Projeye yatırım yaptığınız takdirde, yatırdığınız sermayeyi tamamıyla kaybetme ihtimaliniz çok yüksek olacaktır.

  Dolayısıyla Platformdaki iş türlerine, yaşam standardınızı değiştirmeden kaybedebileceğinizden daha fazla para yatırmamanız gerekir.

 • Likidite Azlığı

  Platformdaki projelere ve/veya girişimlere yapacağınız neredeyse tüm yatırımlar, likit olmayan yatırımlar olacaklardır.

  İşletmenin payları için likit bulabileceğiniz, ikincil pazar bulma ihtimali oldukça azdır. Bu da paylarınızı, şirket borsaya kote olmadıkça ve başka bir şirket tarafından satın alınmadıkça satamayacağınız ve hatta şirket başka bir şirket tarafından satın alınmış olsa veya borsaya kote olmuş olsa bile yatırımınızın likit olamayabileceği anlamına gelir. Diğer bir deyişle, kendi imkânlarınızla yatırımcı bulamamanız halinde, Fongogo Pro aracılığıyla ikincil pazarda alıcı bulma ihtimaliniz yüksek olmayacaktır.

  Başarılı şirketlerde bile, yatırım yapmanızdan itibaren yıllar boyunca halka arz veya satış gerçekleşmesi ihtimali azdır. İkincil pazar imkânları mevcut şirketler için alıcı veya satıcı bulmak zor olabilir ve yatırımcıların sadece ikincil pazarın bulunması sebebiyle erken çıkışın bir seçenek olduğunu varsaymamaları gerekmektedir.

 • Kar Dağıtılması

  Platformdaki girişimler nadiren kar payı dağıtımı yapmaktadır. Büyüyen şirketler şirket karını dağıtmaktan öte, şirketin büyümesi amacıyla kullanmayı arzu ederler. Bu şekilde yatırım yapılan şirketin değerlemesinin artması hedeflenmektedir. Bu da demek oluyor ki, platform vasıtasıyla yatırım yaparsanız, başarılı olma ihtimalinde bile, paylarınızı satana kadar herhangi bir sermaye veya kar dönüşü almanız mümkün olmayabilir. Başarılı işlerde bile, yatırım yapmanızdan itibaren yıllar boyunca kar dağıtımı gerçekleşmeyebilir.

 • Seyrelme

  Platformda yer alan Projelere yaptığınız yatırımların seyrelmeye konu olması muhtemeldir. Yatırım yaptığınız Girişimin daha sonraki bir tarihte sermaye artırması ve dolayısıyla yeni pay ihraç etmesi halinde, sermaye artırımına katılmaz veya katılamazsanız, bu durum hissesine sahip olduğunuz Girişimin sermayesinde bulunan payınızın yüzdesinin azalacağı anlamına gelir.

 • Çeşitlendirme

  Mevcut riski en aza indirgemek adına yatırımlarınız, platformda bulunan Projelere çeşitlendirilmiş olarak yapılmalıdır. Bu da söz konusu bir Projeye daha fazla yatırım yapmak yerine, yapacağınız yatırımı birden fazla Projeye yayarak, yine mevcut riskleri azaltmak anlamına gelmektedir. Projelere yatırım sermayenizin sadece oldukça küçük bir kısmını yatırmanız gerektiğini unutmamalı; yatırım sermayenizin büyük kısmının ise daha güvenli, daha likit varlıklara yatırmalısınız.

Mevcut durumda Fongogo Pro tarafından üyelere bir yatırım önerisi sunulmamakta olup, 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu’nun kapsamına alınan kitlesel fonlamaya ilişkin düzenlemeler çerçevesinde ikincil mevzuatın yayımlanmasının ardından gerekli izin ve lisanlar alınarak resmi olarak kitlesel fonlama platformuna dönüşüldüğü taktirde dahi üyelere herhangi bir yatırım önerisi sunulması taahhüt edilmemektedir. Bu bağlamda, internet sayfamızda yayımlanan hiçbir şey bir satış teklifi olarak ve herhangi bir teklifi satın almak için teşvik etme çalışması olarak da görülmemelidir. Burada üyelere herhangi bir hukuki, finansal ve vergisel tavsiyede bulunulmaz.Kayıt Olun

yada

GİRİŞ YAP
Giriş Yapın

yada

KAYIT OL