arrow-right arrow-left check chevron-left chevron-right photo lock lock_open chat envelope phone pb fb ig twt in twt in credit-card share star
havaref.com
havaref.com

Aynı uçakta seyahat eden yolcular uçuş öncesi iletişim kurarak karşılıklı fayda (ek gelir, hizmet, gider paylaşımı, yardımlaşma, sosyalleşme) sağlayabilecekler.

Dijital
B2C
Pazaryeri/E-Ticaret
Facebook'ta Takip Et Twitter'da Takip Et Instagram'da Takip Et Linkedin'de Takip Et Web Site
  • Dünyada bir ilk
  • Sektörde yüksek büyüme
  • Gelişim alanları fazla
  • Yüksek karlılık
  • Kurumsallaşması kolay

FİKİR

Havaref.com kendi şahsi ihtiyaçlarımızdan ortaya çıkmış bir girişim projesidir. İhtiyaçlarımıza çözmek için “aynı uçakta yolculuk yapan kişilerin uçuş öncesi iletişim kurması ve yardımcı olan yolcuya küçükte olsa teşvik edici bir fayda sağlanması gerekmektedir.” Örnek olarak “tek başına Dalaman-İstanbul uçak yolculuğu yapmaktan çekinen anneme, şunu söylemek istiyorum; “Anne senin uçağında Fatma hanım diye bir yolcu olacak, O seni bana ulaştıracak, ben de havaalanında bekliyorum” demek istiyorum. Yolculuk sonun Fatma hanıma verdiği hizmetten dolayı küçük bir ücret ödeyebilirim yada gideceği yere arabamla bırakabilirim. Havayolu firmalarının hizmetleri bazı konularda yetersiz kalmaktadır. Nitekim araştırmalarımız sonucunda Dünya’da aynı uçaktaki yolcuların iletişim kurmasına yönelik bir platformun olmadığını ve yaptığımız küçük ankete göre birçok insanın bu sorunu yaşadığını öğrendik. Aşağıdaki şekilde yolcularının iletişim kurma ihtiyaçlarını belirledik. Refakat Edilecek Yolcu İçin; I.Uçuş ve havaalanı kurallarını bilmemesi, II.Havaalanlarının kalabalık ve karmaşık olması, III.Havaalanına ulaşımın zor olması IV.Fazla bagaja yardım, V.Engelli olması, VI.Çocuklar ile yolculuğun zorluğu, VII.Havaalanı hizmetlerinin yetersiz kalması, VIII.Gümrüksüz Ürün alımı, vb. Refakatçi Yolcu İçin; I.Ek gelir Sağlamak II.Gider Paylaşımı Yapmak III.İş Tecrübesi Edinmek IV.Sosyal Sorumluluk En önemli başarımız, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'den vereceğimiz iletişim hizmeti ile ilgili mevzuat anlamında sakınca olmadığı yazısıdır. THY ARGE Merkezi, yönettiği INVEST ON BOARD platformunda projemizin videosunu yayınlamak istemeleri ve Anadolu Ajansı ile projemiz hakkında röportaj yapmamız önemli gelişmelerdendir. Diğer taraftan, bir müşterimizin Erbil' 8 yaşındaki çocuğunu göndermek istemesi bizim için çok önemli başarıdır.

Projenin detaylarını görüntülemek için;

Kayıt Olun

yada

GİRİŞ YAP
Giriş Yapın

yada

KAYIT OL